magyar2 angol2

A TÁMOP-3.2.4.B-11/1-2012-0005 „Nyisd ki a világot! – országos könyvtári szolgáltatások bővítése, fejlesztése az oktatás és képzés támogatásának érdekében” pályázat Egy könyv – egy csésze kakaó programsorozatának könyvtárunk is nyertese.  A három előadásból álló rendezvénysorozat

első két programjára 2012. decemberében, illetve 2013. áprilisában, míg a záró programjára 2013. októberében került sor.

1. program
A december 12-i esemény közreműködői a helyi közélet szereplői voltak, akik nagyszerű felkészüléssel, profi előadásmódjukkal lenyűgözték a közönséget. Az egyes novellák közti hangulati átmenetet, valamint a program színességét az ÓV-LAK Óvoda Kamarakórusa által előadott dalok biztosították. A novellák és az ének mellett a felszolgált kakaó és sütemény telte teljessé a felolvasóestet.
Az elhangzott művek a rendezvény címével megegyező kötetből, valamint magyar írók szerelmes novelláit tartalmazó kötetekből kerültek kiválasztásra.
Minden egyes előadott mű más megközelítésből ismertetett meg a sokszor gyötrelmet okozó, de lényegében felemelő, mással össze nem hasonlítható érzéssel.
Déry Tibor Fehér pillangó c. művében egy fiatalasszony emlékezett vissza az elmúlt egy év szépségeire.
Heltai Jenő A Prérik Gyöngye c. novellájának fiatal ügyvédjét egy találkozás a kamasz-szerelem idejébe vitte vissza, s mosolyogtatta meg a hallgatóságot.
Palotai Boris azt írta meg novellájában, hogy idős korban is jobb kettesben, de a régi megszokástól nem tud mindenki megszabadulni. Ezt az Öreg néni, öreg bácsi c. műből tudhattuk meg.
Tamási Áron Káprázatából a szerelem vaksága tárult elénk.
Hunyadi Sándor A nadrág és a szerelem c. novelláján azért mosolyogtunk, mert kiderült, hogy a titkolt szerelemből nyújtott segítség nem mindig okoz örömet, mert a végeredmény „gyászos is lehet”.
Móricz Zsigmond vasutasa igaz, hogy a testvérek közül a szép lyánnyal incselkedett, de feleségnek mégis „jót” választotta a Ki szép, ki jó c. novellában.
Gárdonyi Géza Hat tikos leveléből megtudtuk, hogyan esik „halálos” szerelembe két fiatal a XX. század elején, de a felnőttek nem értik meg igazán ezt. A bajt még az is tetézte, hogy az ilyen nagy szerelem mellett a legény nem tudta letenni az érettségit, a leányzó pedig még egy kis zárdai nevelésre szorul.
A Gárdonyi Géza tollából származó címadó, Mi az a szerelem? c. novella rávezette a hősünket arra, hogy a filozófia és Schopenhauer csődöt mond akkor, amikor egy év távollét után szembesül azzal, hogy a semmibe vett csitriből sugárzó hölgy vált. Ekkor már hiába akarja magától távol tartani ésszel az ember a hölgyet és az érzést is, elveszti a csatát, és beleesik a szerelem börtönébe.


2. program
Április 10-én, a tervezettek szerint Kárász Eszter irodalmi estje került színre. Kedves meglepetésként a művésznő vendéget is hozott magával Molnár György személyében, akitől amellett, hogy gitáron közreműködött, gyönyörű szavalatokat is hallhattunk. Az esten, a címéhez hűen, Versbe bújva – dalba súgva belebújtunk a versekbe, dalokba, és a jelenlévők az érzelmek valamennyi válfaját átélték, a boldog gyermeki gondtalanságtól kezdve, a mély, megrázó és szívbemarkoló fájdalmon át a felszabadult jókedvig és humorig.
A műsor első részében József Attilára emlékeztek az előadók. A költő verseit szavalatok formájában, megzenésítve, ill. szenei kísérettel hallhattuk. Az elhangzott művek között számos ismert költeményen kívül kevésbé ismertek is megszólaltak.
Az irodalmi est második részében a 100 éve született Weöres Sándor világa tárult elénk rímekkel, ritmusokkal, vidáman és elgondoltatva a közönséget.
Az est harmadik részében olyan verseket hallhattunk, amelyek mai szerzőket ihlettek meg. De nemcsak az ihletadó költemények hangzottak el, hanem az álaluk íródtak is. Az „új versek” versek dallama, ritmusa megegyezik az eredetivel. Az Apám kakasa kötetből csendültek fel a Lackfi János és Vörös István tollából származó József Attila ihletésű De szeretnék-re íródott Foltozott álom, és De szeretnék korán kelni, a Mama –ra Ma és Nyanya, vagy Weöres Sándor Tündér ihletésű a Kölyök, valamint Roller, a Csiribir által Parabola, ill. Cserebere, a Paripám csodaszép pejkó modern változata a Bicajom Shimanó, nem más és A kocsim csodaszép Audi versek voltak.


3.program

 

 

 

Képek a galériában

Elérhetőség

Városi Könyvtár Kisköre
3384 Kisköre, Kossuth út 9.

Telefon: +36 36/558-000
Telefax: +36 36/558-001

E-mail: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyezned kell a JavaScript használatát.

Új Széchenyi Terv

Nemzeti Fejlesztési Ügynökség

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.

Nemzeti Fejlesztési Ügynökség

NFU logo magyar

esza

eu logo szines2

szg konyv logo

plakat

Összehangolt olvasáskultúra-infrastruktúra fejlesztés az élethosszig tartó tanulás érdekében. TÁMOP-3.2.4-09/1-2010-0021